Gabinet Dietetyki
Co oferuję w moim gabinecie dietetycznym?
Pierwsza wizyta to spotkanie najważniejsze. Zarówna dla pacjenta jak i dla dietetyka. Właśnie wtedy poznajemy przede wszystkim swoje OCZEKIWANIA oraz określamy MOŻLIWOŚCI. Wspólnie planujemy, jak będzie wyglądała nasza współpraca i dążenie do osiągania założonego CELU. Nie ma jednej standardowej metody, którą można byłoby zaproponować każdemu pacjentowi, by mógł osiągnąć swój cel.
Dlatego nie działam szablonowo.
Każda osoba potrzebuje od dietetyka takiego wsparcia, które jest uszyte na jej miarę. I takie właśnie oferuję.
Warto przygotować się do takiego spotkania już wcześniej, spisać kilka przydatnych informacji. Jeśli nie spisać, to przynajmniej chwilę się nad nimi zastanowić…. Dotyczą one przede wszystkim tego, jak w ostatnim czasie wyglądało nasze żywienie. Przydatny może okazać się LINK
Przygotowując się już bezpośrednio do spotkania warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.
Na początku każdej wizyty wykonuję pomiar masy i składu ciała. Badanie to jest bezpieczne, nieinwazyjne i trwa maksymalnie kilka minut. Dla poprawności wykonania pomiaru na wagę stajemy bosymi stopami. Urządzenie pozwala określić m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, stopień nawodnienia organizmu, podstawową przemianę materii.
Aby wyniki pomiaru były wiarygodne należy pamiętać o tym, żeby:
minimum 2,5 - 3 godziny przed pomiarem nie spożywać żadnych posiłków
minimum 1,5 - 2 godziny przed pomiarem unikać spożywania płynów
bezpośrednio przed pomiarem należy opróżnić pęcherz
pomiar wykonuje się minimum 3 godziny po wysiłku fizycznym.
Wyniki pomiaru zawsze omawiamy podczas spotkania.
Pierwsza wizyta to również szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy. Dotyczy on m.in. nawyków pacjenta, dotychczasowych przyzwyczajeń, preferencji smakowych, chorób i związanych z nimi zaleceń lekarskich. Te informacje pozwalają zauważyć zarówno błędy, jak i zachowania świadome, właściwe. Bardzo ważne są wszystkie informacje dotyczące aktywności, dyspozycyjności i trybu życia.
W/w informacje ułatwią mi opracowanie programu żywieniowego skierowanego indywidualnie do każdego pacjenta. Dieta nie powinna być bowiem zbyt uciążliwa, niedostosowana do naszych preferencji, nieuwzględniająca naszego trybu życia. Nie oznacza to jednak, że nic się nie musi zmienić i że będzie lekko. Każda zmiana ma to do siebie, że początki bywają trudne.
Wtedy warto pamiętać, że WSZYSTKO JEST TRUDNE DOPÓKI NIE STANIE SIĘ ŁATWE.
I to jest motto naszych spotkań.